HPD MARTINŠČAK

Vas poziva da nam se 10.02.2024. god.

pridružite na pohodu pod nazivom ZimBa (zima u Baranji)

Baranjske buše

Vodič: Saša Ćurčija, tel. 098/9003-966, mail: scurcija@gmail.com ili Viber grupa

Cijena prijevoza:  Cijena prijevoza ovisi isključivo o broju planinara i vrsti prijevoza, a kreće cca. 80.- Eura (na bazi kombi prijevoza).

Hrana: u vlastitom aranžmanu, a možete izraziti želju za obrokom (planinarski grah) u društvenom domu Gajić (najave unaprijed prilikom prijave na izlet uz cijenu od svega 5.-Eura u što je uračunata i krafna i kuhano vino)

Smještaj: Hostel PELMONOSTOR, Beli Manastir, 25 ,-Eura s doručkom

Težina:   lako, nezahtjevno (cca. 3-4 sata hoda ovisno od vremenskih uvijeta)

Polazak: 05.00  sati, 10.02.2024. god. od naših prostorija na Luščiću

U organizaciji planinarskog društva „Zanatlija“ iz Osijeka, jedanaesti put će se održati tradicionalni pohod ZimbBa – Zima u Baranji pod maskama.

U Baranji se maskirani sudionici pokladne proslave nazivaju buše. Dijele se na lijepe i strašne. Strašne buše imaju zamaskiranu glavu i lice, na tijelu dugačak kožuh preokrenut tako da je runo na vanjskoj strani, te oko pojasa remen na kojemu visi klepka i na nogama bijele platnene gaće napunjene slamom svezane ispod koljena, a umjesto cipela čizme ili opanci. Strašni buše u rukama nose štap ili sablju i zvono. Lipe buše su mlađi momci i djevojke obučeni u narodnu nošnju i to često kao suprotni spol.

OKVIRNI PLAN IZLETA

10.02.2024. – subota

04.30  Polazak iz Karlovca uz usputni odmor

08.45  Dolazak u Gajić i pripreme za hodnju

09.00 Polazak na stazu u trajanju od cca. 3 sata laganog hoda

12.00 Povratak sa hodnje i okrijepa u društvenom domu nakon čega slijedi zabava i ples do 17.00

Daljni slijed događanja ovisi o dogovoru (odlazak i razgled Batine, obilazak spomeniku proboja Sremskog fronta)

Dolazak u Beli Manastir u večernjim satima, smještaj te razgled i slobodno vrijeme.

11.02.2024. – nedjelja

08.00 doručak

09.00 razgled Belog Manastrira te pokret prema Karancu i stazi, od Odašiljača Belje do KT

HPO 1.10, 224 mnv vrh Kamenjak, Bansko brdo

12.00 Polazak prema Osijeku

12.45. obilazak Osijeka pod paskom vodiča

Slobodno vrijeme do cca 16.00 i povratak kući.

21.00 dolazak u Karlovac

OPREMA :

Maske.

Obavezna je planinarska obuća i odjeća. Potrebno je ponijeti hranu, vodu, odjeću prema vremenskim uvjetima.

Obavezna je planinarska iskaznica s plaćenom članarinom za tekuću godinu.

Rezervacije i uplata akontacije puta u visini od 50% cijene najkasnije do 31.01.2024. ili cijeli iznos na sastancima kod vodiča Saše Ćurčije.

Sve dodatne informacije i promjene u planu možete saznati na sastancima i na ovim stranicama.

Vodič zadržava pravo izmjene plana izleta.

Predlažemo da se učlanite u HPD Martinšćak! Učlanjanjem, postajete član i Hrvatskog planinarskog saveza .