HPD ”Martinščak” iz Karlovca upriličilo je od 22. do 25. lipnja 2023. godine društveni izlet na najviše vrhove poluotoka Pelješca i otoka Korčule i Lastova.
Na izletu je sudjelovalo 16 članova Društva, pod vodstvom – i vožnjom – Maria Brinjaka i Ivice Čepurana.

Na put se krenulo u 4 sata ujutro ispred društvenih prostorija. Putovalo se s dva unajmljena kombija. Na Pelješac smo stigli preko novog, prošle godine otvorenog, Pelješkog mosta. Uslijedila je vožnja do prijevoja makadamske ceste južno od naselja Žuljana te potom kraći uspon, po podnevnoj vrelini, na vrh Sveti Ivan (469 m). U nastavku smo glavnom poluotočkom cestom prekom Trstenika stigli u Orebić, gdje je uslijedio odmor i osvježenje uz plivanje u ugodno toplom moru. Oko 3 sata poslijepodne uputili smo se iz Orebića cestom u smjeru Nakovane te, uz dozvolu nadležne šumarije, makadamskom cestom koju koriste šumari do okretišta podno vrha Pišćet. Od tuda smo se planinarskom stazom, za troipolsatnog uspona, popeli do lovačke kuće i vrha Sveti Ilija (961 m), najvišeg vrha na Pelješcu. Nakon uživanja u zadivljujućim vidicima za zalaska sunca, vratli smo se u dom gdje smo večerali i potom noćili po izboru – u potavanju ili pod vedrim nebom.

Drugoga dana ustajanje je bilo još ranije, u 3 sata ujutro. Nakon polaganog dvosatnog silaska do kombija, većinom po mrklom mraku uz svjetlo čeonih svjetiljki, uputili smo se u Orebić po troje članova koji su zbog zdravstvenih razloga ”preskočili” uspon na Svetoga Iliju. Trajektom smo već u 7 sati pristigli u Korčulu. Razgledali smo starogradsku jezgru i okrijepili se ranojutarnjom kavom te nastavili put glavnom otočkom cestom do zaselka Kapja Mala na cesti Korčula – Vela Luka. Od tuda samo nakon dva sata uspona, praćenog povremenim jačim naletima vjetra, stigli na najviši otočki vrh, Kom (508 m). Prije ukrcaja na trajekt za otok Lastovo, obišli smo groblje u Veloj Luci, s grobnicama nekolicine poznatih ljudi rođenih u tome naselju, kao i obližnju Velu spilu, špilju na južnom obronku obližnjeg brda Pinski rat koja spada među najvažnija arheološka nalazišta ljudi mlađeg kamenog doba u Hrvatskoj.

Nakon dvosatne plovidbe, stigavši u naselje Ubli na Lastovu odsjeli smo u tamošnjem autokampu ”Zaglav”. Uredili smo dvije male šatorske zajednice, osvježili se u moru, večerali u nedalekoj konobi pa se kombijima uputili mjesnom cestom do podno najvišeg otočkog vrha Hum (417 m). Nakon kraćeg pješačenja makadamskim putom, uz ostatke vršne kapelice ispratili smo sunce na počinak i vratili se u kamp na noćenje.

Nakon zasluženog odmora, trećeg jutra uživali smo u čarima i blagodatima ljetovanja, a potom se otisnuli u obilazak otoka. Prvo smo se sa ceste Ubli – Lastovo uputili u kratki planinarski uspon na stožasti vrh Sozanj (236 m), s kojega se pruža slikovit razgled sjeverne strane otoka, posebice na naselje Zaklopatica. Nedugo zatim eto nas i u pješakom obilasku toga malog lučkog sela. Uslijedio je i izletnički obilazak središnjeg otočkog naselja Lastova, s brojnim crkvama i crkvicama te kućama na čijim krovovima se ističu osebujni dimnjaci. Stigavši, pak, u selo Skrivena Luka podno južnih otočkih padina imali smo prigodu, zahvaljujući ljubaznom domaćinu, razgledati svjetionik Struga. Od svjetioničara smo čuli pregršt zanimljivosti o povijesti toga zdanja. Pristigavši po drugi puta u Lastovo, u mjesnom restoranu upustili smo se, uslijed sporosti i neučinkovitosti ”novopečene” konobarice, u neizvjesnu pustolovinu iščekivanja pića i jela. Napokon ručavši, sat i pol kasnije opustili smo se plivajući i družeći se u kampu u Ublima, gdje smo uz prigodnu tortu proslavili i jedan rođendan.

Posljednjeg dana planinarske putešestvije opet smo se probudili u sitne sate, kako bi stigli na vrijeme na trajekt koji je u 4 ujutro kretao za Split. Nakon pet sati plovidbe iskrcali smo se na kopno i umorni, ali zadovoljni, nastavili s povratkom u Karlovac. Četverodnevni izlet, uz neznatne izmjene u odnosu na predviđene želje, u potpunosti je uspio. Vremenske okolnosti su nam uglavnom išle na ruku te su sve planinarske zadaće ispunjene usponima na čak 5 vrhunaca. Društvance je bilo izuzetno raspoloženo i svi su se vratili kućama zdravi i veseli 🙂